Čo robiť pri strate alebo náleze psa
Strata psa je nočnou morou pre každého majiteľa psa. Bohužiaľ aj napriek najväčšej opatrnosti sa to môže stať každému z nás v závislosti od okolností. Nález psa je úplne odlišný prípad, namiesto beznádeje pocítite radosť, že niekomu vrátite jeho milovaného maznáčika. Ako postupovať, aby ste konali správne?
Označenie
Každý majiteľ by mal svojho štvornohého miláčika vybaviť prvkami, ktoré môžu uľahčiť identifikáciu nájdeného psa. Predtým sa hojne tetovali, aj dnes táto metóda označenia psa pretrváva, ale do popredia sa dostáva čipovanie, pri ktorom je psovi na ľavú stranu krku umiestnený mikročip obsahujúci unikátny kód. Bez mikročipu sa navyše nezaobídete, ak chcete vycestovať za hranice.
Okrem trvalých spôsobov označenia môžete psa vybaviť vygravírovanou známkou s vašim telefónnym číslom, vyšitým obojkom či dokonca inteligentnou známkou, ktorú možno prečítať inteligentnými mobilnými telefónmi.
Strata psa
Pri strate psa zažíva každý majiteľ pocit bezmocnosti. Je však dôležité aj v takejto vypätej situácii nestrácať hlavu, konať rozumne a systematicky. Môžete tak urýchliť šťastné stretnutie so svojím psom.
Ak vám pes utiekol pri prechádzke za nejakým zaujímavým podnetom, tak sa odporúča počkať na mieste, odkiaľ utiekol, počas 2 až 3 hodín. Ak musíte odísť, nechajte tam svoju mikinu alebo niečo, z čoho pes ucíti váš pach a chodievajte miesto pravidelne kontrolovať. Môžete požiadať priateľa so psom, aby šiel s vami a skúsiť vášho štvornohého miláčika vystopovať.
Ak je váš pes tetovaný, tak kontaktujte plemennú knihu SKJ a nahláste ho ako strateného. V prípade označenia čipom sa obráťte na register, kde ste čip po aplikácii registrovali. Ďalej kontaktujte útulky a veterinárnych lekárov vo vašom okolí, pretože ak by psa niekto našiel, pravdepodobne by ho priviedol práve sem. Uvedomte mestskú políciu, pretože odchyt stratených psov patrí do ich kompetencie. Vhodné je zavolať miestnym poľovníkom a informovať ich o strate psa, aby ho nezastrelili.
O strate psa dajte vedieť svojmu okoliu, rozvešajte letáčiky s telefónnym číslom a odmenou za nález. Na šírenie informácie použite sociálne siete. Kontaktovať môžete aj organizácie, ktoré sa hľadaním stratených miláčikov zaoberajú.
Nález psa
Boli ste na prechádzke a pridal sa k vám cudzí pes, ktorý evidentne utiekol? Tu prinášame rady, ako postupovať a pomôcť psíkovi vrátiť sa späť k majiteľovi, a to čo najrýchlejšie.
Ak ste narazili na opusteného psíka, tak chvíľu počkajte, či sa niekde neobjaví jeho majiteľ. V prípade, že je zviera prítulné, tak ho môžete odchytiť, inak sa obráťte na mestskú políciu, ktorá by mala zabezpečiť odchyt zvieraťa.
Najprv skontrolujte, či nemá obojok so známkou a telefónnym číslom, to je najľahšia cesta, ako sa môže dostať k svojmu majiteľovi. Ďalej hľadajte tetovanie a prípadne čip, to môžete nechať overiť v útulku alebo u veterinára. Ak je zviera tetované, obráťte sa na plemennú knihu. V prípade čipu prehľadajte najznámejšie registre.
Nájdeného psíka môžete umiestniť do útulku alebo dočasne ponechať u seba doma, v tomto prípade by ste mali nález ohlásiť na obecnom úrade alebo v útulku. Každopádne vyveste letáčiky oznamujúce nález a nezabudnite na sociálne siete, prostredníctvom ktorých sa informácia môže rýchlo a jednoducho dostať až k pravému majiteľovi psa. Môžete kontaktovať aj veterinárnu ordináciu v meste, či niektorý z lekárov nemá psa vo svojej evidencii.
Kam sa obrátiť?
- Centrálny register spoločenských zvierat (www.crsz.sk)
-
Plemenná kniha SKJ (www.skj.sk)
prečítané: 4 602x