topovat ověřit
08.12.2015 / 10.06.2019

Ako sa pripraviť na výstavu?

  • Cenné rady, ako postupovať na výstave psov
100%
Náhľad

Máte doma psa s preukazom pôvodu FCI a chceli by ste ukázať jeho kvality na výstave? Zoznámime vás s jej priebehom a poradíme, ako sa na ňu prihlásiť.

V Českej republike je zakázané vystavovať zvieratá s kupírovanými ušami. Psy musia mať vyvinuté a zostúpené oba semenníky. Na výstavu nesmiete jazdiť s hárajúcou aj dojčiacou sučkou alebo sučkou v druhej polovici gravidity.

Ako sa prihlásiť na výstavu?

Než podáte prihlášku na výstavu, tak si musíte postrážiť termín, do kedy má byť zaplatený výstavný poplatok. Väčšinou bývajú tri uzávierky a pri každej je iná suma. Čím kratšiu dobu pred konaním výstavy sa hlásite, tým viac zaplatíte.

Prihlásiť sa na výstavu môžete zaslaním riadne vyplnenej prihlášky a u niektorých výstav je možné aj on-line prihlásenie prostredníctvom systému DOG office.

Prihláška spoločne s propozíciami je dostupná na stiahnutie na stránkach výstavy. Vždy starostlivo čítajte pokyny a prihlášku vyplňujte čitateľne podľa nich. Vyplnenú prihlášku s potrebnými dokumentmi môžete zaslať e-mailom, poštou alebo sa na výstavu prihlásiť v DOG office.

K prihláške musíte vždy priložiť kópiu preukazu pôvodu psa a doklad o zaplatení výstavného poplatku. Ak hlásite psa do pracovnej triedy, tak budete potrebovať pridať kópiu osvedčenia o vykonanej skúške. V triede čestnej je nutné doložiť získanie šampionátu alebo požadovaných titulov.

Pred výstavou

Upravená srsť Pred konaním výstavy poštou alebo e-mailom dostanete vstupný list (prípadne ho nájdete v DOG office). V ňom sú napísané údaje o vašom psovi, priradené číslo a kruh, v ktorom budete psa vystavovať.

Ak ste už prihlásení na výstavu, tak by ste mali starostlivo trénovať. Pes musí vedieť chodiť na výstavnom vodidle, predviesť postoj a nechať si od rozhodcu prehliadnuť zuby. Nemali by mu vadiť dotyky, čo možno perfektne cvičiť pri stretnutí s cudzími ľuďmi. Ak je pes agresívny, tak môže byť vylúčený z výstavného kruhu bez nároku na posúdenie.

Srsť psa je pred výstavou nutné upraviť podľa štandardu, takže ak máte dlhosrsté plemeno, musíte počítať s tým, že vám to zaberie dosť času.

Čo si vziať na výstavu:

• očkovací preukaz alebo pas s platným očkovaním proti besnote,

• preukaz pôvodu,

• vstupný list,

• výstavné vodidlo,

• skladaciu stoličku (kvôli pohodliu pri čakaní pri kruhu),

• potreby pre psa (miska, maškrty, pelech, hračka, vodidlo, obojok),

• občerstvenie,

• dobrú náladu.

Na výstavu sa oblečte v kontraste s vaším psom, aby lepšie vynikol a pokiaľ možno aspoň trochu slávnostne, a to najmä na väčšie výstavy medzinárodného a národného charakteru.

Ako prebieha posudzovanie?

Jednotlivé plemená sú posudzované po triedach a rozdelené podľa pohlavia a farebných variácií, najskôr sa posudzujú psy a až potom sučky. Na výstavu by ste mali doraziť v čase prevzatia psov (podľa harmonogramu na vstupnom liste či v propozíciách), pokiaľ to nie je výslovne uvedené inak.

Keď prídete na výstavu, tak musíte nájsť miesto, kde sa vydávajú výstavné čísla. To dostanete po predložení vstupného listu. Na medzinárodných a národných výstavách sa čísla dávajú priamo v kruhu, v ktorom vystavujete.

Než na vás príde rad, tak sa posaďte pri kruhu, tak aby ste neprekážali pri vchode, a môžete pozorovať dianie. Pracovník kruhu väčšinou vyvoláva čísla psov, ktorí majú vstúpiť. Keď na vás príde rad, tak sa spoločne s ostatnými z vašej triedy zoraďte podľa čísel pred kruhom a čakajte na vyzvanie.

Očakáva sa od vás predvedenie psa v pohybe a postoji. Rozhodca posudzuje psa podľa štandardu pre dané plemeno. Pripravte sa na to, že bude kontrolovať psí chrup a psom semenníky. Každý rozhodca môže postupovať trochu inak, takže sa držte jeho pokynov a nezmätkujte. V kruhu by ste mali dbať na to, aby pes vyzeral dobre, aj keď práve nie ste posudzovaní.

Rozhodca nadiktuje zapisovateľke posudok vášho psa, rozhodne o umiestnení jedincov a prípadne zadá tituly. Len čo vás umiestnia, tak chvíľku zotrvajte v pokoji, aby mal personál kruhu čas zaznamenať poradie. Nezabudnite si vyzdvihnúť posudok, ale na pracovníkov neponáhľajte.
Posudky psov ocenených titulmi CAJC a CAC v kruhu väčšinou zostávajú kvôli ďalšiemu posudzovania o titul BOJ (Najlepší mladý plemena), BOB (Víťaz plemena) a BOS (Najlepší z opačného pohlavia).

Ak bol váš pes ocenený titulom, tak sa spýtajte na informáciách alebo personálu v kruhu, či nemáte nárok na pohár, kokardu či medailu. Prípadne si môžete výsledok nechať zapísať do preukazu pôvodu psa, čo je nutné, ak si výstavou chcete splniť podmienku na uchovnenie.

prečítané: 11 733x

Budeme radi, keď tento článok ohodnotíte :-)

100%

Čo Vás zaujalo? Chýba Vám tu niečo?
Napíšte komentár...