Psie parazity - časť druhá

V minulom diele sme sa venovali vonkajším psím parazitom, teda takým, ktoré prebývajú hlavne v srsti a na koži psa, kde mu môžu spôsobovať najrôznejšie problémy. Dnes sa na túto ťažkosť zameriame z odvrátenej, respektíve opačnej strany. Našou témou budú psie parazity vnútorné. Tie, ktoré sa vyskytujú priamo v tele a organizme konkrétneho živočícha.
V tomto smere je možné parazity rozdeľovať na dve skupiny, ktoré sa objavujú najčastejšie.
- Červy oblé - škrkavky
- Červy ploché - pásomnica
Poďme sa teraz zamerať na oba druhy. Nakoniec uvedieme aj zmienku o tom, ako sa týmto ochoreniam vyhýbať.
$ADSENSE_DETAIL_CLANKY_300_250_TEXT
Škrkavky
Ich hlavnou domovinou je predovšetkým tenké črevo, kde roznášajú nielen infekciu, ale prijímajú veľké množstvo živín z potravy psa, čo sa prejavuje na jeho zdraví. Ide o červy, ktoré dosahujú dĺžku 7cm až 15cm. Dospelý jedinec takého parazita produkuje ďalšie vajíčka, ktoré vychádzajú prostredníctvom exkrementov a môžu spôsobovať nákazu ostatných živočíchov, ale aj ľudí, ak sa nedbá na dôležité hygienické návyky.
Okrem čriev môžu škrkavky napádať aj iné psie orgány. Sú to napríklad pľúca, ale aj nenarodené šteniatka, mliečne žľazy a tkanivá. Veľmi nebezpečné môže byť upchávanie čriev.
Ochorenie škrkavkami sa na psovi prejavuje hlavne jeho nízkou váhou, pozvoľnejším rastom, častým dávením a kašľaním alebo matnou a nekvalitnou srsťou. Pri nákaze človeka sú napádané orgány, ako obličky, oči, pľúca, pečeň a ďalšie. Pri podcenení psieho parazita môže ísť o ochorenie človeka s príznakmi prejavujúcimi sa až niekoľko rokov.
Pásomnica
Najznámejším zástupcom plochých červov je pásomnica, ktorá sa do tela psa môže dostať predovšetkým požraním malých vajíčok či baktérií alebo prehltnutím obyčajnej blchy.
Vývoj pásomnice je potom pomerne rýchly. Jej dlhé a ploché telo prijíma veľa živín z tela zvieraťa a spôsobuje mu črevné problémy a úbytok váhy aj cez dostatočný príjem potravy. Keď sa proti pásomnici nezasiahne odčervovaním v samotných začiatkoch, môže parazit negatívne pôsobiť nielen na črevá, ale aj na ďalšie životne dôležité orgány, v ktorých spôsobuje zápaly a vážne ochorenia. Na konečníku psa môžu byť viditeľné malé biele červy.
Pásomnica je nebezpečným parazitom aj pre človeka, do jeho tela sa dostane napríklad v okamihu, keď ho jeho psí miláčik oblizne. Najčastejšími príznakmi je žalúdočná a črevná nevoľnosť.
Machovec psí
Posledným a menej vyskytovaným psím parazitom je Machovec psí, ktorý sa môže do tela živočícha dostať prostredníctvom kože. Jeho výskyt je skôr vo vlhšom prostredí. Prenositeľný je však aj na človeka, ktorému rovnako, ako psovi, spôsobuje bolestivé zanietenia pod kožou.
Machovec psí sám po niekoľkých týždňoch odumrie, možná je však rýchlejšia liečba za pomoci vhodných preparátov.
Nepodceňujte dôležité odčervovania všetkých psích plemien
Nakoniec sa dostávame k tým najzásadnejším informáciám, ktoré predstavuje prevencia. Ak nechcete, aby sa váš pes nakazil týmito parazitmi alebo by ste s nimi radi a účinne bojovali, podstupujte so svojím psom pravidelné odčervovania.
Vzhľadom k tomu, že potrebné tablety dokážu zahubiť mnoho týchto červov na obdobie jedného dňa, je potrebné tento proces absolvovať viackrát v poriadku najmenej štrnásť dní, kedy máte istotu, že v tele psa sa už nenachádza žiadna vajíčka s nežiaducimi parazitmi.
Tu je malý návod k tomu, ako často očkovať psa v odlišnom veku.
- Šteniatka - očkovanie už v štrnástich dňoch života a potom každých štrnásť dní do odstavenia
- Dospelý pes - očkovať pravidelne v rozmedzí troch až šiestich mesiacov
- Suka v gravidite - očkovanie vykonávať zhruba dva dni pred prvotným pripustením, ďalej v polovici gravidity, to je asi 42. deň a štrnásť dní po pôrode, ideálne so šteňatami
prečítané: 17 534x